חזון החברה

מאת: צוות דרך חיים    פורסם ב:25.01.2012

 

פרויקט "דרך חיים", שיצא לדרך בשנת 1998, עוסק בהדרכה לבטיחות ולמניעת תאונות דרכים.
מטרתו ליצור תרבות חשיבה ונהיגה נכונה בדרך ומעל הכול, שתהא זו לדרך חיים.
מנהלי הפרויקט "דרך חיים" עומר בן-דור ומשה קונפורטי, יזמו את הרעיון באמונה רבה שניתן לשנות ומתוך רצון עז להשפיע בדרך זו של מקצועיות ותבונה . השילוב בין נהיגה מונעת להתנהגות מודעת מהווה את בסיס החזון המשותף ליצירת השינוי אצל מנהלי הפרויקט. חזון שהפך למציאות. מיום הפעלת הפרויקט "דרך חיים" נחשפו למעלה ממליון אזרחים במדינת ישראל לפעילותו.

דרך חיים מתמחה בהנעה חברתית ליצירת שינוי תודעתי והתנהגותי המסייע למשתמש בדרך .

דרך חיים מאמינה כי יש חשיבות רבה לפיתוח "תשתיות סלחניות" בערים במיוחד באזורים בהם משתמשי

הדרך הם ילדים, ומעודדת שימוש מושכל בהם.

חזון החברה:
אנו בדרך חיים מתחייבים להיות תמיד משפיענים, פרטיים ולאומיים, כדי לחיות במדינה שבטוח ונעים להשתמש בדרכים שלה גם, אך לא רק, בתנועה. אנו מאמינים שבאמצעות שיח תבוני, רף ההתנהגות הראויה ישמש כעוגן לאזרח בבחירותיו הקשורות גם בחיי זולתו.

הרציונל
קהל היעד של "דרך חיים" הוא כלל האוכלוסייה במדינת ישראל ולא רק האוחזים בהגה . ייחודיות הפרויקט היא בשילוב ההיגיון של הרגש ושל השכל. מטרת "דרך חיים" היא ליצור מוטיבציה בקרב קהל היעד: לא רק 'לדעת' אלא ובעיקר להפנים וליישם בחיי היום יום את ההתנהגות הבטוחה כדרך חיים .
טרם הקמת הפרויקט, יצאו אנשי צוותו לעולם הרחב כדי ללמוד ולהכיר את הנעשה במדינות שהצליחו להפחית את כמות הנפגעים בתאונות דרכים. הבשורה ש"דרך חיים" הביאה ארצה היא שניתן ואף נכון לשלב בין עולמות תוכן הקשורים לתחומי ההתנהגות הבטוחה לפסיכולוגיה של הפרט הנהיגה.
על מנת להפגיש בין התחומים כך שהנהג המשתמש בדרך יוכל להתנהג כפי שהוא חושב בתבונה – יש להפנים את קוד ההתנהגות הראויה, החוקית והבטוחה מתוך חווית הרגש והעולם הלא מודע. לכן תכנית "ליצירת תרבות דרך חיים" מציעה עבודה אישית של עיבוד חומר מקצועי בתחום הנהיגה המונעת כדי להגיע לתוצר החשוב ביותר – נהיגה מודעת.
בדרך זו, יבין, הנהג, למשל, כי 'חגירת חגורת הבטיחות גם מאחור' או מיתון המהירות כשצריך, שמירת מרחק וכיו"ב – אינם מעשה 'כדי לא לקבל דו"ח משטרתי', אפילו לא כדי 'לא לעשות תאונה', אלא למען חייו ולמען חייו היקרים של הזולת שבדרך. לא המשתנה החיצוני הוא המשנה התנהגות לאורך זמן, אלא ההתבוננות והתובנה הפנימית וקבלת החלטה מודעת. כך גם הוצאת רשיון נהיגה: זהו רק האמצעי והרי 'לעבור טסט' באמת – זה לשמור על החיים. ממקום זה נבחר גם שמה של אחת הסדנאות לנהג החדש – "רישיון לחיים".

בעיית תאונות הדרכים היא בעיה מורכבת וכך גם פתרונה. אין בפעילות "דרך חיים" כדי לתת לה פתרון של קסם. ביקורת ציבורית על תשתיות לקויות, היעדר שיטור, ענישה ושפיטה כמו גם הטלת אחריות על בעלי תפקידים וכו' – הן פעולות ראויות וחשובות. כגוף בעל מטרה חברתית "דרך חיים" נוטל חלק, ככל שניתן, במאבק בתאונות הדרכים. "דרך חיים" שותפה בדרכה למאמץ הלאומי בהעלאת נושא הבטיחות בדרכים על סדר היום במדינת ישראל, וביצירת שיח חברתי ותקשורתי בנושא. עם זאת, עיקר הפעילות של "דרך חיים" בעקבות ניסיונה הרב – הוא הטיפול הנקודתי ב"גורם האנושי", כמו גם חינוך לתרבות ולהתנהגות בטיחותית המובילה להתערבות אמתית המסוגלת לשנות את המציאות. התערבות אמתית פירושה לומר 'כן' לאחריות ולמעורבות החברתית, כשהתמרור לפני כל אחד הוא : "לפני שאתה מאשים את כל העולם בדוק את עולמך הפנימי".

המתודה:

"דרך חיים" מתמחה בהעברת סדנאות והרצאות מקצועיות ובקיום שיחות אישיות. בהרצאות משולבים תכנים מקצועיים בהתאמה לשכבות הגיל השונות .  ההרצאות בדרך כלל מועברות כפתיח לתהליך סדנאי פנים ארגוני וכפעילות הנעה כמו גם הנאה. מספר המשתתפים בהרצאות הנו עד 200 איש . הייחודיות היא בהפעלת הקהל תוך שיח תבונתי בו מומחשת בעיית תאונות הדרכים בהיבטים ההתנהגותיים שלה. הפתרונות בהרצאה, כמו 'מה משתנה כשיוצאים מהאולם?' – מוצעים בהתאמה מתוך הדיון עם הקהל. הסדנאות, המתבצעות בקבוצות של כ-30 משתתפים, משלבות בין תחומי העניין בהתאמה לקהל היעד.

פרויקט "דרך חיים" מוכר על-ידי משרד החינוך, משרד התחבורה- הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ומשרד הביטחון.
בטיחות כדרך חיים – זו הדרך הייחודית של הפרויקט למניעת תאונות דרכים.

קצת על בחירה בחיים :

בטיחות הנה מפתח להתנהגות בכל דרך, לא רק בכביש/ברכב .

בכל רגע נתון כמעט אנו מבצעים פעולה שיש בה סיכוי או סיכון .

בין ה"עלול" ל"עשוי" לקרות , ההתייחסות היא לא אחת שאלה של בחירה .

מערכות רבות בחיים עוסקות בניהול סיכונים . אפשר לזהות ולממש גם סיכויים .

אנו מאמינים כי כשהמהות של המעשה מובנת לאדם הוא בוחר לעשותו מבלי שמרות או גורם מרתיע אחר ישפיע עליו . בין אם זה פחד מתאונה/ פציעה / מוות או במקרה הטוב פחד מלקבל דו"ח משוטר.

יותר מידיי גופים בישראל עוסקים, גם אם כוונת טובה , בלתאר את הרע שעלול לקרות לנו מתוך כוונה שנקבל החלטה "לנהוג אחרת ".

השיח שאנו מציעים הוא שונה השיח של דרך חיים הוא חיובי . תמיד חיובי .

החיובי מדבק הרבה יותר וה"עשוי" , האופטימי , נותן טעם טוב יותר לחיים .

נהיגה מודעת היא רגועה יותר  ובטוחה יותר .

זה נכון בכביש .

זה נכון בהתנהגות במקום העבודה.

זה נכון גם בבית .

ההתנהלות אישית בטוחה זו שאלה של בחירה .

אנו מאמינים כי ניתן לתרגל גישה זו ולהתרגל אליה כדרך חיים .

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *